Jak přestat
Věřte si! Milionům lidí na celém světě se podařilo s kouřením přestat.
Omezte kouření na minimum, pokud teď nemůžete nebo nechcete přestat. Můžete využít méně rizikové způsoby příjmu nikotinu, pokud se bez něj neobejdete.
Dokážete to.
Postupujte po krocích:
- Ještě si nejste jistí? Přečtěte si informace o tom, proč přestat kouřit.
- Obáváte se, že to je moc těžké? Rozmyslete si, kdo z rodiny nebo přátel vás může podpořit.
- Podpora rodiny a přátel nestačí? Odbornou pomoc může poskytnout váš praktický lékař, vyškolený ambulantní lékař, lékárna s odborným poradenstvím při odvykání kouření nebo specializované centrum pro závislé na tabáku.
- Už jste se rozhodli? Skvělé! Určete si den „D“, kdy přestanete kouřit – odborníci doporučují, aby den „D“ byl nejpozději do měsíce od rozhodnutí nekouřit.
- Kupte si léky bez předpisu a další přípravky nebo pomůcky, které pomáhají překonat fyzickou závislost na nikotinu. Možná je nebudete potřebovat, ale je dobré mít je pro jistotu u sebe (viz dále).
- Řekněte rodině, přátelům… že teď přestáváte kouřit.
- Odstraňte z bytu, v práci, v autě… cigarety, jiné tabákové výrobky, zapalovače, popelníky a vše ostatní, co s vaším kouřením přímo souviselo.
- Den „D“: dnes nekouříte.
- Každý další den: nekouříte.
- Změňte své osobní "rituály", které byly dříve spojeny s kouřením cigaret. Tipy: Místo cigarety si dejte nápoj (pokud možno bez cukru), něco malého zdravého k jídlu (například kousek ovoce nebo zeleniny), choďte do nekuřáckých podniků. Odpočívejte při hudbě nebo při pohybu venku na čerstvém vzduchu.
- Po dobu asi 3 měsíců, kdy můžete pociťovat odvykací potíže, buďte k sobě pozorní a dodržujte podpůrné postupy, které vám pomohou nekouřit (řešení krizových situací – viz dále).
- Uvědomte si: kuřák, který přestal kouřit, není nekuřák. Je to „přeučený kuřák“ a už nikdy si nesmí zapálit. Jinak hrozí, že znovu začne kouřit.
- Začali jste znovu kouřit? Nevzdávejte se, až budete připraveni, znovu s kouřením přestaňte.
- Opravdu se bez nikotinu neobejdete? Využijte přípravky a zařízení umožňující konzumaci nikotinu jinak než kouřením.
- Podařilo se vám nekouřit? Užívejte si ten skvělý pocit, těšte se z obnoveného zdraví a třeba si za ušetřené peníze dopřejte něco příjemného. Řekněte o svém úspěchu rodině a přátelům.
Přejete využít si online či telefonickou podporu?
Volejte zdarma Národní linku pro odvykání 800 350 000 (pondělí-pátek 10-18 hodin) nebo se podívejte na stránku národní linky chciodvykat.cz, případně využijte služby online adiktologické poradny při Klinice adiktologie. Dotaz můžete položit i v Poradně lékaře na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.
Potřebujete při odvykání kouření podporu zdravotníků?
Vyhledejte si pomoc v naší Mapě pomoci, nebo na stránkách Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.
Můžete požádat o pomoc ambulantního lékaře (jejich pacienti mohou žádat zdravotní pojišťony o příspěvek na léky), či v lékárně poskytující odborné poradenství při odvykání kouření. Specializovanou pomoc poskytují Centra pro závislé na tabáku a adiktologické ambulance. Pomoci může i váš praktický lékař.
Přípravky a pomůcky, které jsou mnohem méně rizikové než kouření
- Přípravky, kde se nikotin inhaluje:
Elektronická cigareta je zařízení, ve kterém je zahříván roztok obsahující nikotin, jehož výpary jsou vdechovány. Elektronická cigareta má ve srovnání s běžnou cigaretou o 95 % nižší zdravotní rizika. Přečtěte si podrobnější informace o elektronické cigaretě.
"Heat-not-burn cigarety" jsou to tabákové výrobky, ve kterých je speciální "cigareta" zahřívána v elektronickém zařízení a vzniklé výpary se inhalují podobně jako u běžné nebo elektronické cigarety. Nedochází však k hoření, jak je tomu u běžné cigarety. Ve srovnání s elektronickou cigaretou mnohem více připomínají kouření běžné cigarety a mohou tak být vhodné pro ty, kteří jinak nemohou s kouřením běžné cigarety přestat. Jde o poměrně novou technologii, proto ještě nejsou přesné informace o rizicích; lze se důvodně domnívat, že zdravotní rizika jsou podstatně nižší než u běžné cigarety.
- Přípravky, kde se nikotin neinhaluje:
Farmaceutické přípravky (tzv. náhradní nikotinové přípravky) jsou beztabákové léčivé přípravky obsahující nikotin. Mají různou formu: žvýkačky, pastilky, náplasti, spray, inhalátory, rozpustný film. Informujte se u svého lékaře nebo v lékárně.
Orální tabák je tabák upravený pro užití ústy. Přestože rizika z užívání orálního tabáku jsou ve srovnání s kouřením běžných cigaret minimální, je v Evropské unii tzv. snus zakázán. Na trhu i v ČR jsou však přípravky orálního tabáku, které obsahují řezaný tabák porcovaný v sáčcích.
Co se může stát – řešení krizových situací při odvykání kouření
Klikněte na kartu s otazníkem, ukáže se vám doporučené řešení situace.
Neodolatelná chuť na cigaretu - projevuje se fyzická závislost na nikotinu. | Mějte po dobu alespoň 10 týdnů – 3 měsíců vždy u sebe volně prodejný prostředek pro náhradní způsob užití nikotinu (žvýkačka, ústní sprej, pastilky, v ústech rozpustný „film“, náplast). Někomu 3 měsíce nestačí a užívá volně dostupné léky 6 měsíců i déle. Můžete si také ve specializovaném centru pro závislé na tabáku nebo u psychiatra nechat předepsat léky, které snižují potřebu a nutkání kouřit – zeptejte se, jaké léky na předpis existují. |
---|---|
Abstinenční příznaky – např. pocení, potíže se spánkem, špatná nálada, pocity napětí, podrážděnost, vztek, nesoustředěnost, nervozita, netrpělivost, zácpa. | Uvědomte si, že fyzické projevy závislosti je možno překonat bez újmy na zdraví. Mírnější příznaky zvládejte pomocí pozitivních myšlenek a volně prodejných podpůrných prostředků nebo léků. V závažnějších nebo přetrvávajících stavech navštivte vyškoleného ambulantního lékaře, případně specializované centrum pro závislé na tabáku. Mohou vám předepsat léky na předpis, které pomohou zvládnout abstinenční příznaky. Příznaky mohou přetrvávat 4 týdny i více. |
Zvýšená chuť k jídlu a zvyšování tělesné hmotnosti. | Naplánujte si pohybové nebo sportovní aktivity. Stačí i rychlá chůze – můžete například chodit pěšky část cesty do práce. Nezvyšujte konzumaci sladkých jídel a nápojů – při zvýšené chuti na sladké jezte přírodně sladké potraviny, například ovoce. Při „skokovém“ nárůstu tělesné hmotnosti můžete navštívit výživového poradce, který vám pomůže upravit jídelníček. I tento problém s vámi mohou řešit odborníci v centru pro závislé na tabáku. Příznaky mohou přetrvávat 10 týdnů i více. |
Vážnější psychické stavy – nepřiměřený smutek, deprese, silné pocity strachu, úzkost. | Navštivte co nejdříve specializované centrum pro závislé na tabáku. Není-li takové centrum v blízkosti vašeho bydliště, navštivte nejbližšího psychiatra; informujte jej, že se tyto stavy u vás objevily v souvislosti s odvykáním kouření. Může vám předepsat lék užívaný při odvykání kouření (zeptejte se, jaké léky na předpis existují), případně jiný vhodný lék. Pokud jste se s depresí či úzkostnými stavy léčili již před začátkem odvykání kouření, je vhodné se předem poradit jak se svým lékařem-psychiatrem, tak v centru pro závislé na tabáku. |
Smlouvání sami se sebou - „jedna přece nevadí“. | Buďte na tuto situaci připraveni a mějte náhradní „scénáře“, co budete místo kouření dělat. Určitě si nezapalujte cigaretu! I po jedné cigaretě se může znovu rozvinout kuřáctví – závislost na nikotinu je silná a tělo si ji rychle připomene. Při opakovaných situacích tohoto typu i po 3 měsících od zahájení odvykání kouření prodlužte užívání nikotinu v náhradních přípravcích a poraďte se odborníkem. |
Nátlak těch, kdo kouří - „přece nebudeš kazit zábavu“, „dej si s námi jednu“... | Buďte na tuto situaci připraveni a nacvičte si předem odpovědi, a/nebo náhradní chování – co budete dělat, když vaši partneři či přátelé jdou společně kouřit. Můžete třeba jít s nimi, a žvýkat nikotinovou žvýkačku. Nezapomeňte ale, že budete vystaveni pasivnímu kouření, které je také škodlivé. |
Situace spojené s kouřením v určitém prostředí a situacích – posezení u kávy či sklenky vína, posezení s přáteli, návštěva restaurace... | Po dobu odvykání navštěvujte pokud možno jen nekuřácké podniky. I později, až budete ex-kuřák, je vhodnější vyhýbat se zakouřenému prostředí – škodí i pasivní kouření. Mějte připravený náhradní „scénář“ pro chvíle posezení – můžete mít k nápoji malý kousek jídla – nepříliš sladkou sušenku, kousek sýra, ovoce apod. Nebo můžete k nápoji (kávě, vínu) pít kvalitní čistou vodu. Omezte zejména v prvních 3 měsících odvykání kouření spotřebu alkoholu na max. 1 skleničku (piva, vína, destilátu) – při druhé a další sklence hrozí ztráta sebeovládání. |
Přestáváte kouřit, ale vaši partneři, spolubydlící či spolupracovníci jsou kuřáci a kouřit nepřestávají. | Domluvte se s partnery, spolubydlícími a spolupracovníky, že po dobu prvních asi 10 týdnů vašeho odvykání kouření nebudou kouřit v místnosti (bytě), kde jste, a že v bytě nebo na pracovišti nebudou nechávat volně dostupné cigarety. |
Cigareta užívaná „pro relaxaci“ – nevíte jak jinak relaxovat. | Naučte se relaxovat jinak – třeba si místo kouření na pár minut přikryjte obličej lehkým šátkem a zavřete oči. Nebo si udělejte jednoduché dechové cvičení (3-5krát zhluboka nadechnout a zhluboka vydechnout). Zazpívejte si písničku (potichu či nahlas). Nebo si udělejte kratičkou procházku po bytě či pracovišti; otevřete okno a nadýchejte se čerstvého vzduchu... Další možnosti si můžete hledat sami podle toho, co vám bude nejvíce pomáhat k uvolnění. |